70 88 77 582 w 34
wiślij sms o tresci WNIOSEK na 7393 (3.69 zł za sms)

Ciężko jest wybrać bank

Wyszukiwarka Google znalazła do Ciebie Pożyczki Mikro gdzie możesz szybko złożyć TERAZ wniosek online o pożyczki w 15 minut

Ciężko jest wybrać bank

Czasem istnieje po prostu taka potrzeba, aby dostać dodatkowy zastrzyk gotówki. Jest to mniej lub bardziej uzasadnione, ale zawsze jakiś powód się znajdzie. Nieraz niestety nie ma innej możliwości i trzeba po prostu wziąć kredyt. Nie ma jednak nic w tym złego i jeśli zostanie to zrobione w miarę umiejętnie, przy odpowiednich zasobach wiedzy, to cały okres spłaty kredytu powinien pozostać bez większych problemów.

Czy na pewno potrzebujemy?

Mimo że kredyt to nic złego, to jednak jest to bardzo odpowiedzialna decyzja, która odbije się przez pewien okres na budżecie domowym, który nieraz może być bardzo ciężko opanować, szczególnie gdy dojdzie do niego kolejne zobowiązanie. Może chęć wzięcia kredytu podyktowana jest jedynie zwykłą zachcianką i emocjami? Lepiej jest brać pod uwagę wszystko i po prostu wcześniej dokładnie przemyśleć, czy na pewno obciążanie się kolejnymi zobowiązaniami jest dobrym pomysłem. Kredyt wiąże się nie tylko z tym, że trzeba spłacić tę kwotę, którą się pożyczyło, jednak do tego dochodzi oprocentowanie i różne koszty dodatkowe. Czy finanse domowe wytrzymają to przez następne nawet kilka miesięcy lub lat? Kredyt wiąże się ze wspomnianymi dodatkowymi kosztami, więc może warto pomyśleć o tym, aby pożyczyć co nieco od swojej rodziny i może w ten sposób da się jakoś rozwiązać swoje problemy, a raczej potrzeby finansowe. Jednak najważniejsze jest to, że cały czas, na jakikolwiek sposób zapożyczymy się, zawsze to będzie dla nas pewne obciążenie. Rozwiązaniem może będzie odłożenie potrzeby w czasie i zaoszczędzenie na nią. No, chyba że myślimy o kupnie mieszkania lub domu, wtedy sprawa jest cięższa do rozwiązania. Zawsze jakieś jednak się znajdzie. Zanim jednak podejmiemy decyzję, że na pewno chcemy kredyt, warto pomyśleć, na co go przeznaczymy, bo jeśli ma to być bieżąca konsumpcja, to będzie jedynie strata pieniędzy.

Jaki bank?

Na naszym rynku finansowym mamy możliwość wyboru co najmniej kilku banków dużych, z dłuższą lub krótszą historią i spośród nich musimy wybrać ten jeden jedyny, w którym właśnie weźmiemy kredyt. Od tego, jaki bank zostanie przez nas wybrany, zależy to, jak będzie w przyszłości wyglądało spłacanie przez nas zadłużenia. Na początku może warto popatrzeć na to, jak wyglądają relacje banku z klientami. Lepiej jest unikać tych instytucji, które do kontaktu z klientami podchodzą sztywno i przesadnie, jeśli chodzi o formalność. W takich instytucjach bankowych będzie się jedynie cyferką w statystykach, która może przynieść jakieś przychody i nikogo tak naprawdę nie będzie obchodziła żadna głębsza relacja. Będzie to jedynie suche podpisywanie umów i namawianie na skorzystanie z kolejnych produktów. Może i trafimy na miłego sprzedawcę, ale nam przecież zależy na indywidualnym podejściu i zrozumieniu. Najlepiej jest wybrać taki bank, w którym możemy być pewni tego, że naprawdę będzie się brało pod uwagę naszą sytuację zarówno tę teraźniejszą, jak i przyszłą. Dobrze jest wybierać takie banki, w których nie będzie żadnego problemu, jeśli tylko nagle u nas nastąpi jakiś problem z finansami. Możemy jednak szukać sami i mimo poważnego podejścia do sprawy i tak źle trafimy, dlatego też bardzo dobrym rozwiązaniem będzie po prostu kierowanie się opiniami innych ludzi. Najlepiej jest porozmawiać z kimś, kto z danym bankiem ma już pewien dłuższy kontakt, kto być może już miał tam kredyt i poprosić go o opowiedzenie, jak wyglądała cała historia relacji z bankiem.

Bierz tyle, ile potrzebujesz

Niektórzy, gdy tylko już osiągną jakąś zdolność kredytową, to nagle ich ponosi i chcą już skorzystać z okazji i biorą taki kredyt, na jaki tylko ich stać. Zamiast kierować się rozsądkiem i zdrowym myśleniem, to oni kierują się emocjami, co może szybko ich wplątać w kłopoty finansowe. Na szczęście w przypadku niektórych kredytów, banki wymagają, aby został im przedstawiony dokładny plan wydatków, jednak w niektórych przypadkach jest to pomijane i wtedy kredytobiorcę może nieco ponieść. Bardzo ważne jest to, aby wziąć tylko tyle, ile naprawdę się potrzebuje. Najlepiej jest dokładnie wyliczyć sobie potrzebną kwotę i tylko na taką się zadłużyć. Im wyższa kwota, tym wyższe będą raty do spłacenia, a także będzie trzeba przygotować się na to, że również kwota wynikająca z oprocentowania będzie odpowiednio wyższa. Każda niepotrzebna złotówka, to dodatkowe pieniądze, które będą znikały z naszego portfela. Czasem warto po prostu kupić to, co jest naprawdę bardzo potrzebne, a na resztę samemu zaoszczędzić przez jakiś czas. Może właśnie to kilkaset złotych więcej kredytu, które się wzięło, będzie skutkiem problemów finansowych, w które nie jest wcale tak ciężko popaść. Trzeba myśleć o swojej przyszłości, ponieważ nawet takie małe szczególiki mają ogromne znaczenie.

Na jak długo?

Zastanów się poważnie, zanim weźmiesz kredyt, na jaki okres kredytowania jesteś w stanie się zgodzić. Jest to bardzo, ale to bardzo ważne, ponieważ od tego zależy, jak długo będziesz musiał liczyć się z tym, że każdego miesiąca z twoich przychodów będzie trzeba odliczyć pewną kwotę na raty i może to się dziać przez kilka miesięcy, a nawet przez kilkanaście lat. Wszystko będzie zależało od tego, jak długo ktoś chce się z kredytem męczyć i jaka jest jego wartość. Wiadomo, że w przypadku kredytów hipotecznych, trzeba przygotować się na dłuższe spłacanie, a to może wiązać się też z pewnymi kosztami, które może w dłuższym okresie nie będą odczuwalne, jednak po spłacie kredytu może się okazać, że był on bardzo kosztowny i nagle zapomina się o tym, jak bardzo wydawał się on opłacalny, gdy się go dopiero co wzięło. Ostatecznie jednak wszystko będzie zależeć od warunków umowy. Można też wszystko zaplanować w ten sposób, że kredyt zostanie rozłożony na więcej rat, żeby koszty oprocentowania były mniejsze, jednak mimo to można płacić więcej, niż jest wymagane i wtedy kredyt będzie spłacony szybciej, nieco mniejszym kosztem. Niestety niektóre banki zastrzegają sobie, że przedwczesne spłacenie kredytu również będzie wymagało poniesienia pewnej opłaty. Bank to przedsiębiorstwo, jak każde inne i również chce osiągnąć jakiś zysk.

Jakie dodatkowe koszty?

Jeśli ktoś myśli, że jedyne koszty, jakie go spotkają w czasie spłacania kredytu, to oprocentowanie i sam kredyt, to grubo się myli. Tak naprawdę do kredytu zawsze trzeba doliczyć sobie jeszcze trochę innych kosztów i dopiero wtedy otrzymamy realną kwotę, jaką będzie trzeba spłacić. W zależności od banku każda kwota może wynosić mniej lub więcej, jednak na pewno spotkamy się z przynajmniej jedną dodatkową opłatą.

Najpewniejsze spośród opłat, to ubezpieczenie, a także prowizja. Te kwoty mogą występować razem lub też można się spotkać z nimi oddzielnie. Zazwyczaj są one podawane, jako procent od całej kwoty kredytu. Może wydawać się to zaledwie jego ułamek, ale zawsze jest to jakaś dodatkowa kwota, która jeśli połączy z innymi opłatami, może uderzyć nas po kieszeni. Czasem banki stosują pewien chwyt, że w umowie jest zapisana tylko jedna z opłat, jednak wynosi ona tyle, że spokojnie rekompensuje stratę z drugiej opłaty bankowi. Trzeba się po prostu pogodzić z tym, że te kwoty widnieją w umowie i nic z nimi już nie zrobimy.

Na tym jednak nie koniec i trzeba liczyć się jeszcze z innymi opłatami. Jedną z takich opłat, jest na przykład opłata przygotowawcza, czyli jak sama nazwa mówi, opłata za wszelkie przygotowania do podjęcia umowy. Może ona wynosić w niektórych bankach nawet ponad jeden tysiąc złotych, dlatego trzeba przygotować się czasem na spore wydatki. O ile kilkaset złotych jesteśmy w stanie przeżyć, to taka kwota może już znacznie nadwerężyć nasz budżet. Dodatkowym minusem w tym przypadku jest to, że ta opłata może być pobierana już na samym początku, więc jednocześnie otrzymamy pewną kwotę i zaraz część z niej trzeba będzie zwrócić.

W niektórych bankach istnieje nawet pewna praktyka, że bank wysyła pieniądze na konto kredytobiorcy i sam automatycznie pobiera pierwsze opłaty i niech to nikogo po prostu nie dziwi. Z jednej strony potrzebujemy pieniędzy i je otrzymujemy, a z drugiej szybko są nam one zabierane.

No i został jeszcze jeden koszt, z którym można się spotkać i z jednej strony może on kredytobiorcy ułatwić życie, a z drugiej będzie on się wiązał z niepotrzebnymi kosztami nawet mimo nie korzystania z usługi zaoferowanej przez bank. Mowa tutaj o karcie kredytowej, a co więcej, karcie, która nie raz widnieje, jakie obowiązkowy punkt w umowie i trzeba się na nią po prostu zgodzić. Nawet jeśli nie będzie się z niej korzystało, to jej miesięczny koszt może wynieść nawet kilkadziesiąt złotych, więc rocznie przechodzi to w kilkaset i tak ta kwota będzie rosła, a my z tego nie będziemy mieć żadnych większych korzyści.

Niektórzy mogą się po prostu pogodzić z tymi kosztami i przystąpić do umowy, można też podjąć próby negocjacji, ale raczej nie na wiele się to zda. Bank po prostu w jakiś sposób próbuje zarobić, a nie będzie przecież na samym początku w swojej ofercie podawał wszystkich kosztów, ponieważ zniechęci to niektórych klientów.

Sprawdź oferty promocyjne

Czasem, jeśli planujemy wziąć kredyt, warto poczekać na okazje, które czasem pojawiają się ze strony banków. Są to zazwyczaj specjalne oferty promocyjne, które mają zachęcić do tego, by wziąć kredyt, szczególnie w okresach, gdy spada popyt na kredyty i pożyczki. Warto wziąć kredyt właśnie w czasie takich promocji, ponieważ można trafić na okazje, typu niższe oprocentowanie, czy też brak niektórych opłat. Nieraz będzie to zaledwie kilkadziesiąt złotych, ale zawsze coś i na wszystkim przecież można zaoszczędzić. Najlepsze oferty jednak zazwyczaj oferowane są dla stałych klientów banku, dlatego warto zostać właśnie takim klientem i po prostu przykładowo założyć konto oszczędnościowe, czy zwykły rachunek bankowy. Nieraz zajmie to na tym tylko kilka minut, a w zamian za to można otrzymać pewne ulgi w przypadku kredytów.

A co jeśli nie podołasz?

Niekiedy przytrafiają się pewne sytuacje losowe, którym po prostu ciężko jest zapobiec, a ich konsekwencje mogą wplątać nas w nie lada kłopoty finansowe. Ze wszystkim jednak trzeba sobie radzić. Takim problemem może być na przykład strata pracy, utrata mieszkania, domu, ciężka choroba najbliższej osoby, czyli coś, co ma konsekwencje finansowe. Wtedy pozostajemy bez środków do życia i dodatkowo z długiem, który trzeba spłacić. Niektóre banki są wyrozumiałe i da się z obsługą klienta dogadać, aby rozłożyć wtedy kredyt na dłuższy termin, żeby można było wrócić do płynności finansowej. W przypadku większych kwot banki chcą także zabezpieczenia w postaci żyrantów, czyli osób, które będą odpowiadały swoim majątkiem za zobowiązania kredytowe. Czasem jednak kredyt nie będzie zabezpieczony w ten sposób, a bank nie czekając zbyt długo, przekaże sprawę do komornika i rozpoczną się wielkie problemy. Dlatego też nie można czekać na wymagania ze strony banku, jeśli chodzi o zabezpieczenie kredytu, tylko trzeba samemu wziąć za to odpowiedzialność i już, zanim nastąpi zadłużenie, najlepiej jest wśród bliskich sobie osób, poszukać kilka takich, które w razie problemów będą w stanie nam pomóc i które uratują nas z opresji finansowych.

Nie ulegaj reklamom

Jak wiadomo, bank to w pewnym sensie też przedsiębiorstwo i także wydaje majątek na marketing, aby przyciągać jak największą liczbę klientów. Jednym ze sposobów na zaproszenie do zaciągania kredytów, jest reklamowanie bardzo korzystnych warunków w postaci na przykład niskiego oprocentowania. To wszystko jest jednak tylko reklama i może nieco mijać się z prawdą. Zazwyczaj na dole reklamy, małym druczkiem możemy tak naprawdę zapoznać się z realną wersją reklamy. Widnieje tam między innymi taki skrót, jak RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania i to właśnie ona informuje nas, ile rzeczywiście w ciągu całego roku będziemy musieli zapłacić za kredyt. Nagle okaże się, że oprocentowanie nie będzie wynosić kilku procent, lecz nawet kilkadziesiąt i wszelkie nasze wyliczenia wcześniejsze będzie trzeba porzucić. Właśnie dlatego przydaje się, chociaż podstawowa wiedza z zakresu finansów, która naprawdę uświadamia, jak należy uważać, gdy nawiązuje się kontakty finansowe.

Pamiętaj o uważnym czytaniu umowy

Nie jeden wplątał już się w zobowiązanie, którego skutków się nie spodziewał i chodzi tu na przykład o wyższe raty, niż niby wcześniej zostały omówione, czy też wyższe oprocentowanie i jeszcze różne dodatkowe opłaty. To wszystko wynika z faktu, że konsumenci nie są przyzwyczajeni do tego, aby czytać dokładnie umowę przed jej podpisaniem. Zazwyczaj jest ona długa i napisana małym druczkiem i to już skutecznie zniechęca do czytania. Jednak mimo wszystko warto poświęcić nieco czasu i przeczytać całą umowę, a także w razie problemów z jej zrozumieniem, należy poprosić pracownika banku o dokładne i jasne wytłumaczenie wszelkich pojęć. Tak właśnie można skutecznie się zabezpieczyć przed wszelkimi nieporozumieniami, które będą wynikały z umowy.

Każdy, kto chce wziąć kredyt, powinien skorzystać, chociażby częściowo z wiedzy, która została zapisana powyżej. Nie chodzi tu o to, by mieć wiedzę ekspercką, lecz by po prostu wiedzieć jak powinien poruszać się zwykły człowiek w świecie bankowości, nie znając się zupełnie na ekonomii.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o